www.pujcovnalyziolomouc.cz
Dětské skicentrum
Facebook
Počítadlo
Online: 2
Dnes: 31
Včera: 65
Celkem: 56569
Úvodní stránka > Poradna > Jak vybrat lyže

Jak vybrat lyže


Dětské lyže je třeba vybírat zejména s ohledem na správnou délku. Teprve s narůstajícím věkem a úrovní lyžařských dovedností se zohledňují také konstrukční vlastnosti lyží.

Lyže by měly být asi o 20 cm kratší, než je výška postavy dítě. U začátečníků a nejmenších dětí vybírejte lyže po velikost ramen.

V každém případě se vyvarujte častého nešvaru rodičů, kteří kupují dětem lyže příliš dlouhé a doufají, že jim lyže co nejdéle vydrží. To je sice v zásadě pravda, ale co rozhodně příliš dlouho nevydrží, je chuť dítěte lyžovat. Dlouhé lyže se mu totiž těžko ovládají, dítě nedělá pokroky a lyžování ho nebaví. Příliš krátké dětské lyže jsou také špatně, ale jde o menší zlo než v případě zbytečně dlouhých lyží. V pochybnostech volte proto kratší délku lyží. 

Konstrukčně jsou dětské lyže od různých výrobců prakticky totožné, mají lehké kompozitové jádro, jsou měkké a snadno ovladatelné. Můžete tedy spíše nechat vybrat dítě design, který se mu líbí, ať už půjde o napodobeninu dospělých lyží nebo o lyže s pohádkovými motivy.

Dále můžete přihlédnout také k těmto bodům:

Tvrdost lyží
Tvrdost lyží poměrně zásadně ovlivňuje jejich chování – především zatáčení. Měkké lyže jsou mnohem snáze ovladatelné a naopak. Tento fakt ovlivňuje především materiál, ze kterého je vyrobeno jádro lyží. Levné lyže mají ve většině případů kompozitové jádro, které je méně tuhé a oproti tomu je na výběr i dřevěné jádro, které může být často vystuženo titanem a najdete ho u tvrdších lyží.

Rozdělení lyží:

All round lyže
Do této kategorie patří nejlevnější lyže, které jsou na trhu k dostání, ale najdete i dražší modely. Jedná se o velice širokou skupinu, kam patří ty nejuniverzálnější výrobky. Hodí se především pro rekreační ježdění na sjezdovkách.

All mountain lyže
All mountain lyže jsou o něco univerzálnější než modely uvedené o něco výš. Jsou o něco širší ( 75 – 85 milimetrů ) a hodí se i do o něco zhoršených podmínek, než je právě čerstvě upravená sjezdovka. Jezdit s nimi můžete i v o něco hlubším sněhu a na sjezdovce perfektně drží na hranách. Pro naprosto drtivou většinu zákazníků jsou podobné modely sázkou na jistotu, protože s nimi v našich podmínkách můžete vyjet prakticky kamkoliv. Zkusit můžete i kratší výlet mimo sjezdovku, kde si s all mountain lyžemi také bohatě vystačíte.

Freeride lyže
Freeride je opravdu moderní a skvělá kategorie, které v poslední době podléhá čím dál více lidí. Pro freeridery je naprosto dokonalá představa kopce bez lidí s vrstvou čerstvě napadaného prašanu. Právě hluboký sníh z velké míry ovlivňuje, jak lyže, určená pro tuto kategorii, bude vypadat. Kvůli větší stabilitě musí tyto lyže být široké a musí mít nadzvednutou špičku tak, aby při jízdě neplula pod sněhem a nebrzdila tak jezdce. Zkrátka se jedná o dost speciální modely, které už nejsou příliš vhodné pro klasické ježdění a jsou tedy vhodné pro zkušené jezdce, kteří ví, co mohou čekat a do čeho jdou.

Závodní lyže
Další kategorií, se kterou se asi běžný zákazník ani nedostane do styku, jsou závodní lyže. Jsou to samozřejmě profesionální a drahé modely, které mají velice specifické vlastnosti a normální ježdění na klasických sjezdovkách by s nimi nebylo ani trochu jednoduché. Samozřejmě velmi záleží, jestli se jedná o cross, slalom, nebo jakýkoliv jiný sport, ale prakticky vždy jsou tyto modely cestou extrému.

Freestyle lyže
Jak již název vypovídá, tyto lyže jsou určeny pro takzvaný freestyle. To je kategorie, ve které jde především o styl jízdy než o samotný její prožitek. Jezdci se tak snaží na různých překážkách, kterými mohou být U-rampy, snow parky, boxy a zábradlí, předvést co nejlepší triky. Lyže samy o sobě mají velice odolné a ne příliš pružné jádro, které musí vydržet opravdu tvrdé podmínky, kdy musí unést celou váhu jezdce.

Big footy
Big footy jsou speciální druh lyží, který slouží prakticky jen pro zábavu na sjezdovce. Jsou opravdu krátké a často i široké. Mají nadzvednutou i patu, takže se můžete při jízdě otáčet o celá kola a i jinak experimentovat. Jsou to zkrátka lyže pro zábavu.


 

Novinkovač
Zadejte svou adresu pro odebírání informací o novinkách a slevách.