www.pujcovnalyziolomouc.cz
Dětské skicentrum
Facebook
Počítadlo
Online: 1
Dnes: 35
Včera: 67
Celkem: 58239
Úvodní stránka > Poradna > Jak vybrat snowboard

Jak vybrat snowboard

U dětí se snowboardem se začíná později než s lyžováním - někdy okolo šestého roku dítěte.

Vzhledem k tomu, že zakoupení nového snowboardového vybavení je celkem finančně náročné, doporučujeme nejdříve snowboard půjčit, vyzkoušet a teprve pokud dítěti nadšení nezmizí, můžete s klidem do snowboardu investovat.

Oproti výběru snowboardu pro dospělé, máte u vybírání dětského snowboardu podstatně méně práce. Dětské snowboardy se vyrábí univerzální, tím pádem nemusíte řešit tvar a váhu dítěte. Co hlavně - musí se dítěti líbit. 

Délka snowboardu
Snowboard by měl být minimálně o 10 cm menší než je výška dítěte. Pokud je snowboard určen pro úplného začátečníka, klidně vyberte velikost po ramena. Na kratším snowboardu se mu bude lépe učit a bude se lépe ovládat.

Šířka
Šířka je dalším důležitým faktorem, který poměrně určuje jízdní vlastnosti prkna. Začátečník by měl jít zlatou střední cestou a nevybírat ani zbytečně široké a ani zbytečně úzké prkno. Pro pokročilé jezdce platí, že širší prkna jsou vhodnější především do neupraveného a hlubšího sněhu; především proto, že lépe drží stopu a dobře plavou. Užší snowboardy jsou na druhou stranu snáze ovladatelné a dají se snadněji překlánět na stranu. Ať už je však šířka prkna jakákoliv, je třeba dodržet, aby bota nepřesahovala hranu snowboardu o více než 2 cm.

Tvrdost
Tvrdost snowboardu ovlivňuje především to, jak dobře nebo špatně ovladatelné prkno bude. Pro začátečníky je vhodné méně tuhý snowboard, na který není zapotřebí tolik síly, lépe zatáčí a navíc není tak rychlý. Díky tomu se začínající snowboardista lépe naučí techniku a přestane dělat chyby. Oproti tomu zkušenější jezdci si mohou dovolit zakoupit tuhé prknu, které otevírá naprosto jiné možnosti. V zásadě však platí, že neexistuje žádné přesně pravidlo, podle kterého by se dalo vybírat – každému zkrátka vyhovuje něco jiného a je třeba zkoušet a experimentovat.

Jádro
Jádro snowboardu velmi ovlivňuje vlastnosti. Můžete narazit především na dřevěné jádro, nebo na pěnové jádro; popřípadě na jejich kombinaci. Dá se prakticky s jistotou říct, že o něco lepší ( ale dražší ) je jádro dřevěné, které má stejnou tuhost i při různých teplotách a navíc vydrží větší průhyb. Začátečník ale nepotřebuje rovnou ty nejlepší snowboardy, které jsou k dostání, ale bohatě postačí i nějaký levnější model s pěnovým jádrem.

Skluznice
Skluznici se říká spodní hraně snowboardu, která je ve styku se sněhem. Existují dvě možné úpravy – extrudovaná a sintrudovaná skluznice. Ta extrudovaná je mnohem známější a rozšířenější. Jedná se o různě graficky zpracovanou vrstvu PE plastu, která je o něco pomalejší než druhá možnost a také nepojme při voskování tolik vosku. Sintrudovaná skluznice vosku pojme víc a je rychlejší. Snowboardů je celá řada a liší se především svým využitím – tedy stejným využitím v různých terénech. Tím nejzákladnějším druhem jsou allround snowboardy.


Rozdělení snowboardů:

Allround snowboardy

Tyto snowboardy jsou velice univerzální a tvoří drtivou většinu všech prken, které na sjezdovce uvidíte. Hodí se zkrátka pro všechny jezdce, kteří nejsou nijak vyhrazení a nehledají žádné specifické podmínky. Ideální jsou na upravené sjezdovky, ale určitě se s nimi nemusíte bát vyrazit do hlubšího sněhu nebo do fun parku, kde si můžete vyzkoušet pár základních triků. Výška je klasická – tedy do úrovně kolem brady jezdce ( pro těžší jedince je lepší o něco delší snowboard a pro lehčího o něco kratší).

Freestyle snowboardy
Freestyle je velice specifické odvětví snowboardingu, které rozhodně není určené pro začátečníky. Je to styl, kde nejde ani tak o samotnou jízdu, ale o triky, které při jízdě předvedete. Ráj pro vyznavače tohoto stylu jsou takzvané fun parky nebo snow parky, be kterých najdete různé překážky, boxy, zábradlí a také skoky. Freestylisté se však vyřádí i v U-rampě nebo ve městě, kde se najde pár vhodných míst. Freestyle snowboardy nejsou určené pro běžnou jízdu, která by byla poměrně nepohodlná. Výška se většinou volí o něco kratší a prkna sama o sobě jsou mnohem pružnější.

Freeride snowboardy
Pokud vás omrzely sjezdovky a radši byste se projeli v neupraveném prašanu ve volném terénu, je určitě lepší zakoupit i snowboard, který je podobnému stylu uzpůsobený. Tomuto odvětví jízdy se říká freeride. Prkna, která jsou na něj ideální, mají řadu odlišností. Tou hlavní je o něco větší délka a posunutí vázání směrem dozadu – to z důvodu, aby se při jízdě v hlubokém prašanu nebořila špačka pod sníh. Tato prkna jsou také o něco tužší a dá se s nimi jezdit i na klasických sjezdovkách.

Race/Alpin snowboardy
Jedná se o snowboardy určené především pro závody, pro které sou speciálně upravené. Prkno, vázání i boty na snowboard jsou velice tvrdé, takže začátečník by měl opravdu velké problémy jenom zatočit. Na sjezdovce je však také můžete spatřit – jezdí na ně vyznavači takzvaného carvingového ježdění, které je velice rychlé a svižné.

 

 
Novinkovač
Zadejte svou adresu pro odebírání informací o novinkách a slevách.